Fluoroszkópia

Fluoroszkópia

Klinikánkon – Magyarországon egyedülállóan – végzünk fluoroszkópiás vizsgálatokat, amelyek elsősorban a nyelőcső működésének részletes kiértékelésére szolgálnak. E módszer szükséges lehet veleszületett rendellenességek, például a nyelőcső szűkület, részleges tágulat (diverticulum képződés) vagy a visszamaradt ér-rendellenességek okozta nyelőcső szűkület (ductus arteriosus Botalli) diagnosztizálásához is.

A fluoroszkópiás vizsgálat hasznos a szerzett betegségek, például a fiatalkori szondás táplálás során megsérült nyelőcső későbbi hegesedése által létrejött szűkületek, illetve a felnőtt vagy idős korban kialakuló nyelőcsői beidegzési zavar (megaoesophagus) és a garat izomzatának elégtelen működésének, valamint a félrenyeléses zavarok felderítésében is.

A vizsgálat során az állat ébren van, és kontrasztanyaggal kevert pépes táplálékot kap, amelynek gyomorba jutását folyamatosan lekövetjük egy röntgenátvilágító ernyőn. A vizsgálat sikeressége érdekében nyugodt és együttműködő állatra van szükség, aki kezelhető, mivel az állatnak oldalfekvésben kell tartózkodnia, ahogy lenyeli a falatot. Fontos, hogy harapós állatokkal a vizsgálat nem végezhető el, és a tulajdonosok nem tartózkodhatnak ben a vizsgálat alatt.

Kiemelten fontos, hogy a vizsgálat altatásban vagy bódításban nem végezhető, továbbá a sikeres és diagnosztikai értékkel bíró felvételek készítése érdekében javasolt a 24 órás teljes koplaltatás az eljárás előtt.